Rozhovor s Lenkou Novákovou na Fire sport Aréně

Nastal čas položit našich "Deset otázek" dalšímu závodníkovi či závodnici. Dnes nám na naše otázky odpovídala Lenka Nováková. Děkujeme Lence za její čas a ochotu. A teď se pojďme již podívat jak Lenka odpovídala.

1. Jak ses dostala k Požárnímu sportu? Do mého nynějšího SDH v Pískové Lhotě jsem nastoupila asi před 7 lety společně se starší sestrou, která mě k hasičině přivedla. Rok předtím jsme spolu běhali za naše první SDH v Křečkově.

2. Co tě na Požárním sportu baví nejvíc? Celý ten sport mě baví. Za zmínku stojí rozmanitost tohoto sportu, každý si v něm najde to své. Dále určo rodinná atmosféra, která panuje na každém závodě a také soudržnost všech sportovců. To dělá sport krásným.

3. Máš v Požárním sportu někoho za vzor? Několik vzorů bych určitě měla, mezi ně patří například Verča Krpcová nebo Martin Provazník. Obdivuji každého, kdo tomu něco dá, jde si za svým snem a běhá srdcem.

4. Máš nějaký rituál nebo talisman na závodech? Neustále při sobě nosím medailonek sv. Floriána, je pro mě důležitý. Věřím v něj, že mě během závodů opatruje.

5. Jaké závody patří mezi tvé nejoblíbenější? Nemám nejoblíbenější závod, těším se na každý, který mě čeká. Co závod, to pro mě nová výzva.

6. Proti komu by ses chtěla postavit na závodech? Nikoho konkrétního nemám, prostě někoho podobně rychlého nebo spíše rychlejšího (což není takový problém :D), abych měla parťáka, co by mě táhnul a dostal ze mě co nejvíc.

7. Čeho bys chtěla v Požárním sportu dosáhnout? V Hasičském sportu je teď moje priorita nadcházející olympiáda v klasických disciplínách CTIF. S ženami z SDH Písková Lhota se připravujeme na kvalifikaci a boj o postup. Osobní cíl je si udržet aktivní účast na závodech.

8. Jak si vede podle tebe Český Požární sport ve světě? Dle mého velmi statečně. Čeští závodníci dělají, co můžou, aby se postavili konkurenci a poukázali na dravost České republiky a jde jim to sakra dobře. Konkurenční země jsou a vždycky budou, záleží jen, jak se k tomu postavíme. Samozřejmě podmínky jsou různé, obzvláště oproti jiným zemím, ale pereme se zdatně. Můžeme s hrdostí říct, že Česká reprezentace už je velkou konkurencí ve světě.

9. Jak je Požární sport podle tebe vnímán veřejností v Česku? Propagace požárního sportu se časem lepší. Když se ohlédneme zpátky, udělali jsme od té doby velký skok. I přesto jsou mezi námi dva typy lidí, když pomineme ty, kteří se hasičině věnují. Část, která pochybuje o tom, že požární sport není ani sport a ta druhá, která myslí, že běháme jen s hadicemi a hasíme oheň. Teď nejen během karantény byla možnost naši spolupráci zviditelnit. Myslím, že pomalu se nám to daří a bude to už jen lepší a lepší.

10. Jak by si popsala Požární sport člověku na ulici? První, co bych řekla je, že je to sport pro každého. Rozhodně to není jen běhání s hadicemi, je to mnohem víc, než se na první pohled může zdát. Je v tom adrenalin, je v tom přátelství, obratnost a tvrdá dřina. Podrobnější popis by asi vypadal stylem, že je to blízké atletice, jen s přidanými překážkami a různými disciplínami.

Ještě jednou děkujeme Lence a přejeme jí hodně štěstí nejen na dráze.